Skip to main content

Trądzik- zmora naszych czasów

|   Porady Kosmetyczne

Problemy z trądzikiem są ostatnio ogromnie powszechne, już nie tylko u nastolatków, ale również u osób w wieku 20, 30 a nawet po przekroczeniu 40 roku życia. Maseczki, które nosimy z powodu obostrzeń pandemicznych bardzo sprzyjają pogarszaniu się stanu skóry, zwłaszcza u osób, które muszą je nosić przez większość dnia. Pod maseczkami skóra szybko się poci, więc wzrasta poziom wilgotności, w związku z czym gruczoły łojowe pracują intensywniej niż dotychczas….

Trądzik- zmora naszych czasów

 

Problemy z trądzikiem są ostatnio ogromnie powszechne, już nie tylko u nastolatków, ale również u osób w wieku 20, 30 a nawet po przekroczeniu 40 roku życia. Maseczki, które nosimy z powodu obostrzeń pandemicznych bardzo sprzyjają pogarszaniu się stanu skóry, zwłaszcza u osób, które muszą je nosić przez większość dnia. Pod maseczkami skóra szybko się poci, więc wzrasta poziom wilgotności, w związku z czym gruczoły łojowe pracują intensywniej niż dotychczas….

Niestety już po 15 minutach użytkowania maseczki na jej powierzchni zbierają się szkodliwe mikroorganizmy….na nosie, brodzie, policzkach powstają szpecące zaskórniki i wypryski, czasami też bolące ropne krostki i guzki. Co robić, jak pomóc skórze dotkniętej niedoskonałościami?

Przez lata praktyki zauważyłam ,że klienci pojawiający się w gabinecie z takim problemem popełniają pewien błąd w pielęgnacji cery….a mianowicie do mycia twarzy stosują silniewysuszające żele , mydła zawierające agresywne substancje myjące przeznaczone dla skór tłustych, trądzikowych. Dlaczego to błąd? Ponieważ środki myjące dla skór tłustych, trądzikowych usuwają ochronną warstwę hydrolipidową znajdującą się na skórze, w efekcie czego skóra staje się nadmiernie przesuszona i zupełnie bezbronna, a krostki i zaskórniki jak były tak są nadal….i mają się świetnie.

Czym myć buzię wobec tego?

W takiej sytuacji do oczyszczania skóry sprawdzają się bardzo delikatne preparaty myjące- żele, pianki przeznaczone dla skór delikatnych, wrażliwych, które delikatnie lecz dokładnie usuną resztki makijażu i zanieczyszczeń. Moim ulubieńcem, który cenią też klienci jest fizjologiczny żel oczyszczający Bandi, który zawiera kompleks pre - i probiotyków, dzięki czemu wzmacnia funkcje obronne mikrobiomu skóry i koi podrażnienia. Świetnie sprawdza się także Kanabisowa neuro- pianka marki Arkana-polubią ją zwłaszcza skóry atopowe i bardzo suche.

 

Co jednak kiedy pielęgnacja domowa nie pomaga, jakie zabiegi zastosować ?

 

Peeling kawitacyjny oczyszcza i odświeża cerę, usuwa martwe komórki naskórka i bakterie bytujące na skórze. Ma również działanie dezynfekujące i wpływa na poprawę nawilżenia. Zabieg świetnie poradzi sobie z tak nielubianymi zaskórnikami w okolicy nosa i brody.

Zabieg przeprowadza się specjalną szpatułką wytwarzającą fale ultradzwiękowe, które w obecności płynu do kawitacji tworzą na powierzchni skóry mikroskopijne pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem. Pęcherzyki powiększają się i gwałtownie pękają oczyszczając w ten sposób skórę z sebum i martwego naskórka. Po takim oczyszczeniu , na powierzchnię skóry aplikowana jest najczęściej skoncentrowana emulsja o działaniu przeciwtrądzikowym i maska algowa, która potęguje wchłanianie dobroczynnych substancji. Na zakończenie zabiegu nakładany jest krem dobrany indywidualnie do potrzeb danej skóry. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po etapie oczyszczenia skóry kawitacją , na skórę aplikowane jest serum o działaniu przeciwtrądzikowym oraz maska algowa normalizująca trądzik.

 

Innym zabiegiem poprawiającym stan skóry z trądzikiem jest oxybrazja czyli peeling wodno- tlenowy. Zabieg polega na delikatnym złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą strumienia soli fizjologicznej.Zabieg idealnie sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej, naczyniowej, alergicznej gdyż nie wywołuje podrażnienia ani zaczerwienienia skóry. Zabieg niweluje stany zapalne, zmniejsza łojotok skóry, dotlenia i nawilża skórę, skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

 

Kolejnym skutecznym zabiegiem jest eksfoliacja czyli złuszczanie przy pomocy kwasów.

Dlaczego kwasy są takie skuteczne?

Ponieważ działają na główne problemy skóry trądzikowej czyli:

- działają antybakteryjnie dzięki swojej budowie podobnej do antybiotyku

-działają sebostatycznie czyli regulują nadmierne wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra mniej się świeci

-oczyszczają ujścia gruczołów łojowych i zapobiegają powstawaniu zaskórników

-rozjaśniają przebarwienia pozapalne

-zwężają rozszerzone ujścia gruczołów łojowych

 

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa, ale odpowiednio dobrana znacznie poprawia jej stan.

Badania naukowe pokazują, że najbardziej skuteczne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie własciwej pielęgnacji, co pozwala uniknąć szpecących blizn potrądzikowych i przebarwień skórnych.

 

 

Jaki zabieg wybrać dla swojej cery aby efekty były najlepsze i najszybciej widoczne?

Jeśli macie Państwo wątpliwości zapraszam na darmową konsultację, podczas której dobierzemy najbardziej efektywną terapię w oparciu o stan skóry, dotychczas stosowane kosmetyki, zażywane leki.